Čtěte Vystaveno 14. 2. 1998 [ kodovani ] Psát můžete na adresu: brabec@zln.cz . Nadávky mailujte na horka@zln.cz

Co zde můžete
(ale nemusíte) najít:
Pokud jste nečetli starší čísla , jsou tady pro Vás :

Editorial

Je 14. února 1998 půl třetí ráno. Za chvíli se půjdu dívat na Nagano, dávají tam starou skotskou disciplínu curling. Ale nejdřív musím nadatlovat editorial a tím se zbýt už celkově osmého čísla Magazlínu. Další větu opíšu z toho minulého:

Juniora jsem vynechal úplně, protože se v Ostravě prý pokračuje na přepisu soutěžních příspěvků z letošní Literární soutěže, takže počítejte se speciální přílohou po Novém roce v novém roce. Inu, zatím mi nic přepsaného neposlali, budu urgovat. Taky bych to mohl začít přepisovat sám, výsledkem by lae bylo, že až bych to dodatloval, přišlo by mi to poštou a byl bych naštvaný. Takže zatím nic.

Vynechal jsem i samizdat - nemohu najít svou sbírku tiskovin z dob kdysi, asi mi ji někdo sebral, a nic nového dobrého samizdatného jsem nedostal. Rovněž zelené vavříny by měly být vyrobeny z toho, co mi přijde poštou z Ostravy, tak pardon. Pojďme si ale říci, co zde najdete:

Politika mi pije krev, napsal jsem tedy jakýsi otevřený dopis lásky a vzdoru do rubriky Co chci říci .

Drobné zboží tentokrát nabízí pohled přímo do mé kuchyně, mou písemnou přípravu na dnešní rozhlasové vysílání, věnované svatému Valentýnovi a úvahám o lásce, jediné fyziologické funkci, která udělala kariéru. Je-li láska opravdu drobné zboží, nevím.

Rozhovor, který zařazuji, vznikl pro jubilejní sté číslo časopisu Folk&Country a mou obětí se stal Ivan Hlas, kterého mám moc rád a rozhovor s ním se dělá snadno, protože mluví věcně a v celých větách. To například většina poslanců nějak neumí. Přečtete si jej pochopitelně v rubrice Rozhovor a musím dodat, že desku Den šťastného koně už jsem slyšel a líbí se mi.

Kniha, kterou jsem zařadil je velmi kontroverzní - neautorizovaný rozhovor s politickou osobností, to je do jisté míry výbušnina. Před vánocemi byla trochu bestselerem, ale zdá se, že věci se mění tak rychle, že její aktualita poněkud vyprchává. Přesto stojí za přečtení. Zároveň jsem tentokrát doplnil recenzi poměrně dlouhým úvodem na téma, jak si myslím, že by měl vypadat rozsáhlý rozhovor. Kniha pro mne - Budování kapitalismu v Čechách ovšem tato pravidla a kritéria zdaleka nesplňuje.

Deska, kterou vám doporučím je vlastně pololive nahrávka písniček z divadelního představení Babičky v podání Divadla Husa na provázku. I zde je recenze do jisté míry hybridem mezi recenzí desky a divadla. Babička má podle mého soudu zařadit se mezi nejúspěšnější kusy historie této scény.

Klasická součást Magazlinu - Textáze, dohání dluh z loňska tím, že přetiskuji čtenářské variace na téma Terryho Pratchetta a jeho Ježčí písně. Tím se s Textází zároveň asi loučím, protože závěrečný úkol - přetextovat Amazing Grace přinesl už jen jednociferno příspěvků, takže vás s ním snad ani zatěžovat nebudu.

A teď pár poznámek o tom, co by mělo být letos nového. Jednak už cítím pomalu nutnost vybudovat jakousi stránku - index s anotací všech příspěvků, abyste nemuseli klikat z míta na místo složitě. Slibuji, že do čísla deset to stihnu.

Potom jsem si vymyslel, že začnu vyrábět skorodeník, tedy deník, který napíšu, vždy když budu mít přístup k počítači. Pak mne napadlo, že budu psát dva. Budou se jmenovat růžový deník (pro optimisty) a černý deník (pro poučené optimisty). Prvních asi čtyřicet dní roku jsem strávil tím, že si každé ráno říkám, co bych napsal, kdybych musel. Většinou se něco najde. Přiznám se, že jedním z důvodů, proč chci tento deník psát, je i to, že mám pocit, že Ondřej Neffffffff si v psovi často plete pojmy a průjmy, a tak si říkám, že si to můžu dovolit taky. Nu, teď musíme s Frantíškem doladit technickou stránku věci, totiž jak budu ze svého venkovského paneláku do Zlína ftp-ovat příspěvky a dvojstránku si řídit sám. František totiž přes týden není doma, sedí v parlamentu. naštěstí ne jako poslanec, dělá tam webové stránky.


No a to je všechno. V únoru jsem v rádiu 14. a 28. února, v březnu vůbec, ale začínám jezdit po štacích. 7. 3. jsem v Uherském Brodě na Folkovém fašanku, pak postupně na Moravském Vrabci: 21. 3. Frenštát, 28. 3. Karviná. 18. 3. jsem v Praze na Dvoraně Folk & Country v divadle u hasičů, v pátek 20. 3. v Ústí nad Labem ve vysílání Čro Ústí jako host. Jinak se mnou udělali a asi uveřejní rozhovor kolegové z internetového časopisu internet folk. Teď jedu v pondělí 16. 2. do Eldoradia v Českých Budějovicích, ve středu 18. února se mnou besedují v klubu Ulita v Blansku - moc šikovní a hodní lidé, a v úterý 24. 2. mne dokonce pozvali z naší místní kuřimské Základní školy, abych jim popovídal o tom, co má znát a umět (pionýr) novinář.

A přišla mi zajímavá nabídka pro mladé autory, kterou tímto kopíruji z mailboxu na své stránky:


Vazeny pane,
dovolte, abychom vas informovali o literarni soutezi v oboru POEZIE, kterou vyhlasuje gymnazium Ustavni 400, 181 00, Praha 8.
Soutez je urcena autorum do 22 let (vcetne) a prihlasku je mozno zaslat na vyse uvedenou adresu do 20. unora 1998. Prihlaska musi obsahovat jmeno, vek, adresu a hlavne soutezni texty v max. rozsahu 10 strojopisnych stran v 6 kopiich.
Padesat nejuspesnejsich autoru pozveme na vyhlaseni vysledku, ktere se uskutecni poc. dubna 1998 v Divadle Za plotem v Praze-Bohnicich. Zpravu o tomto setkani, ktere bude spojeno s vyhodnocenim souteze, obdrzi vsichni ucastnici do 10. kvetna 1998.
Soutez se kona za podpory Sdruzeni rodicu Gymnazia Ustavni a Knihkupectvi Seidl, Praha. S dotazy a pripominkami k soutezi se muzete obratit na p. Josefa Soukala, tel. 02/8554882.

V Divadle Za plotem se jedenkrat mesicne poradaji Literarni posetky, vecery pro mladou, nezavedenou a jinou literaturu.
Formou autorskych cteni predstavuji tvurce prazske i mimoprazske, prekladovou literaturu apod.; prostor v nich dostavaji take aktivity hudebni a vytvarne. to nejzajimavejsi z Literarnich posetek budeme zachycovat prostrednictvim Ustavniho literarniho obcasniku. V teto souvislosti nabizime autorum moznost predstavit sve texty sirsimu okruhu ctenaru - "nulte" cislo ustavniho literarniho obcasniku vyjde v unoru 1998 (mate-li zajem, zaslete obalku formatu A4 a znamku v hodnote 15,-kc).
(hura, bude samizdat - pozn. jmb)

S pozdravem
RNDr. Helena Sterbova, reditelka gymnazia
Josef Soukal, profesor gymnazia

V dohledné době bych měl dostat i nabídku od nějkého kanadského broadcastera, který je ochoten zprostředkovat našim kapelám tamtéž hraní jejich CD v místních rádiích (asi jako ukáku exotické muziky). Takže snad v příštím čísle.

Přeji vám všem hezkého Valentýna, štěpný konec masoustu, postní usebrání, bujného svatého patrika či Josefa, podle toho, kam se cítíte patřit, a na shledání v předjubilejním čísle magazlinu se těší
Jiří moravský Brabec
Copyright (c) 1998, Zlin Net a.s.
All rights reserved.